top of page
IMG_8974_edited.jpg

İstanbul’da doğdu.İ.T.Ü Matematik Mühendisligi bölümünü bitirdi.

2002 de Beykoz Cam Ocağı Vakfı – Cam Sanat Okulunda cam boncuk yapımı konusunda kurslara katıldı. Bu onun için takı tasarımını yaratıcı bir alan olarak seçiminde başlangıç oldu.

Klasik kuyumculuk tekniklerini kullanarak çeşitli metal işleme yöntemlerini öğrenmek amacıyla bazı takı sanatçılarının atölye çalışmalarına katıldı.

2008 de İtalya – Floransa’ da Alchimia çağdaş takı tasarımı okulunda farklı malzemelerin takıda kullanımı konulu 15 günlük bir kursa katıldı.

Mayıs 2011 de kendi atölyesinde – Başlangıç – isimli ilk kişisel sergisini açtı.

2008 de kurduğu atölyesinde takı sanatı ile ilgili yolculuguna devam etmektedir.

       

English/

Born in Istanbul, She graduated from Istanbul Technical University, Mathematical Engineering Faculty.

In 2002 she attended a series of courses on glass bead making in Beykoz Glass Furnace Foundation- Glass Art School. This marked the beginning of her choosing jewellery design as a creative field of work.

She participated in studio workshops from various jewellery artists in order to learn and practice different metal working methods by using classical jewellery techniques.

In 2008, she attended a specific 15-day training on usage of different materials in jewellery making, in Alchimia Contemporary Jewelry School in Florence, Italy.

In May 2011, she held her first exhibition , “Inception” , in her own studio.

She is continuing her jewellery art journey in her studio founded in 2008.

CV

  • Facebook
  • Pinterest
  • Instagram
bottom of page